Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Nové využitie a oživenie chátrajúcej technickej pamiatky. Proces obnovy naštartovala diplomová práca Marcely Sládečkovej Murínovej, ktorá vznikla pred desiatimi rokmi na FAD STU v Bratislave pod vedením Pavla Paulinyho.
Náročný projekt sa autorom podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Pamiatkovú obnovu vodojemu a prinavrátenie architektonického výrazu objektu z prvej polovice minulého storočia sprevádzalo sprístupnenie vnútorných priestorov nádrže a vytvorenie vyhliadkovej terasy na úrovni strešnej roviny. V Bernolákove tak od konca minulého roka môžeme obdivovať jeden z mála príkladov kvalitnej obnovy industriálneho dedičstva minulého storočia.
Historický kontext, východiská a realizáciu projektu priblíži sprievodný text autorov:
Starý vodojem - Várdomb v Bernolákove je technickou národnou kultúrnou pamiatkou a bol vybudovaný začiatkom 20. storočia zrejme v roku 1912 na zvyškoch stredovekého hradu Čeklíz, ktorý zanikol koncom 15. storočia. Vodárenská veža bola postavená v historizujúcom štýle, aby svojím výzorom pripomínala stredovekú hradnú vežu. Jej predlohou bol pravdepodobne vodojem v Komárne od uhorského kráľovského inžiniera Zárka Elméra. V druhej polovici 20. storočia vodárenská veža stratila svoje využitie a postupne chátrala. Jej pôvodný historizujúci vzhľad so štukovou výzdobou sa však zachoval aspoň na historickej fotografii z roku 1934 a tak bolo možné pristúpiť k jej exaktnej rekonštrukcii.
Realizovaná pamiatková obnova vracia objektu historizujúci eklektický výraz s výraznou omietkovou bosážou, soklom, rímsami, cimburím a vežičkou. Súčasťou rekonštrukčných a konzervačných prác na dochovaných častiach objektu bola aj adaptácia vodojemu na vyhliadku a malé expozičné priestory. V interiéri objektu bola konzervovaná pôvodná oceľová nitovaná nádrž na vodu a do úzkeho medzipriestoru medzi nádržou a stenou bolo vložené oceľové schodisko. Po točitom schodisku zo skorodovanej ocele je možné vystúpiť na prvú medzipodestu a cez vyrezaný otvor aj do priestoru pôvodnej oceľovej nádrže vodojemu. V ňom sa nachádza malá expozícia histórie hradu Čeklíz, vodojemu a technológií tejto technickej pamiatky. Záverečným ramenom schodiska sa návštevník cez zaťahovací poklop z ocele dostane na strechu vodojemu, odkiaľ sa mu otvára panoramatický výhľad na Bratislavu a Bernolákovo.
Historické fotografie:
Objekt pred rekonštrukciou:
Dielo získalo ocenenie MK SR za komplexnú obnovu objektu pamiatky v rámci súťažnej prehliadky Fénix - Kultúrna pamiatka roka.
Autori: Pavol Pauliny, Marcela Sládečková Murínová, Michal Vaňo, Lukáš Kramarčík, Ondrej Jobus
Foto: Dynameet, archív autorov